A miniszter közölte: az előző napi kormányülésen áttekintették a legújabb gazdasági adatokat, a KSH adatai alapján az látszik, hogy a 20-64 év közöttiek foglalkoztatási rátája 75,2 százalékra nőtt, ugyanez az adat a 15-64 éves korosztályban 70 százalék.

A legkedvezőbb a helyzet a Nyugat-Dunántúlon Budapest után – mutatott rá Gulyás Gergely. Hozzátette: bár vannak területi különbségek, ezek azt mutatják, milyen tartalékok vannak még a rendszerben.  

A miniszter beszámolt arról is, megjelent az a kormányhatározat, amely 32 milliárdos többletet biztosít innovációs és kutatási célokra az akadémiai kutatóhálózat átalakításához kapcsolódva.

Döntöttek arról, hogy a rokkantigazolványt a jövőben a lejárat előtt nem 30, hanem  már 90 nappal lehet igényelni – ismertette.

Kérdésre azt mondta: ma sem tudnának jobb döntést hozni, mint azt,  hogy Trócsányi Lászlót jelölik az Európai Bizottságba. A kormányfő csütörtöki, Ursula von der Leyen, új bizottsági elnökkel való találkozójáról, közölte: bármiről szó lehet, hiszen négyszemközti megbeszélés lesz, de tiszteletben tartják, hogy az elnök hatásköre az unió kormányának, az Európai Bizottság összeállítása.

Trócsányi László a Fidesz-KDNP lista vezetője volt, amely lista egy máltai után a második legjobb eredményt érte el az unióban, vagyis a biztosjelölt mögött valós társadalmi támogatás áll – jelentette ki. 

A 7-es cikkellyel kapcsolatos eljárásról azt mondta: minden kérdésre szívesen válaszol a kormány, de itt „politikai boszorkányüldözésről van szó, aminek semmilyen alapja sincs”. Arra a kérdésre, Frans Timmermans felelhetne-e alelnökként a bizottságban a jogállamiságért, vagy a magyar kormány szívesebben látna-e egy térségbeli jelöltet, kijelentette: a kabinet tiszteletben tartja a bizottsági elnök döntéseit, a cél, hogy Európának olyan kormánya legyen, amely Európa érdekében irányítja a bizottságot. Az elmúlt öt évben számos pozícióban ezzel épp ellentétesen léptek fel, és szerinte „Timmermans minden szempontból ebbe a körbe tartozik”. 

Jelentős előrelépés a foglalkoztatás területén
 




A bizottság korábbi levelére azt a választják adják majd – közölte egy további felvetésre –, hogy semmilyen éheztetés nem zajlik a tranzitzónában, az eljárás alatt mindenki kifogástalan ellátást kap. A zóna nem zárt, bármikor elhagyható, csak nem Magyarország felé. Hozzátette: azt ugyanakkor rossz néven veszik, és változást remélnek az új bizottság megalakulásától, hogy amikor Magyarország és Európa külső határait védik, akkor nem anyagi és politikai támogatást kapnak, hanem méltánytalan, minden valóságot nélkülöző kritikát és politikai köntösbe öltöztetett véleményeket. Megerősítette: azt szeretnék, ha következő hétéves költségvetésben határvédelem kifejezés szerepeljen, és a vonatkozó költségeket legalább részben térítsék meg.

Az orosz fegyverszállítmány Magyarországon történő átengedéséről – amit korábban Románia megtagadott – azt mondta: az, hogy valaki Magyarország légterébe belépjen, bejelentési kötelezettséggel jár, és mivel nem katonai-légi járműről volt szó, így egyéb engedélyezési eljárásra nem volt szükség. Ennek alapján Magyarországnak jogi lehetősége nem lett volna, hogy megtiltsa a szállítást – fűzte hozzá a miniszter.  

Arra, hogy a Fidesz továbbra is marad-e az Európai Néppárt tagja, 50 százalék körüli esélyt látott. Hosszú távon a néppártnak kell jövőt választani, és az egyben döntés a Fidesz tagságáról is. Ugyan a néppárt még a legerősebb pártja Európának, de 1979 óta most a leggyengébb eredményt érte el az EP-választásokon – jegyezte meg.

Arra a felvetésre, hogy a szeptember végi Fidesz-kongresszuson újraindul-e az alelnöki posztért, vagy Varga Mihály és Lázár János esetét alapul véve, ő sem lesz-e alelnök, azt mondta: a korábbi példákból azt következik, hogy  ősszel vagy már nem lesz miniszter, vagy nem lesz a Fidesz alelnöke. Ugyanakkor ma nincs jele annak, hogy a kormányfő addig kormányátalakítást tervezne – tette hozzá.  A kérdésre, hogy Kósa Lajost ideális jelöltnek tartaná-e úgy válaszolt: kiváló embernek tartja, aki korábban is volt alelnök, és sokszorosan bizonyította alkalmasságát. Megjegyezte: a Fidesz ma kiemelten a legjobb helyzetben van, ha alkalmas jelölteket kell keresni.

Orbán Viktor közelmúltbeli fapados légi járatokkal történő utazásairól azt mondta: a miniszterelnök azt a gyakorlatot követi, amit az elmúlt években is folytatott, és nem érti azt az értetlenséget, amit a sajtóban tapasztal ezzel kapcsolatban . Ha a miniszterelnök turista, eldönti hogyan kíván utazni – szögezte le. 

A Microsoft-beszerzés esetleges vizsgálatát illető felvetésre azt mondta: a magyar hatóságoknak semmilyen vizsgálatról nincs tudomása.