A kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház főorvosaként is dolgozó Varga Csaba az MTI-nek elmondta, hogy Magyarországon több mint húsz sürgősségi osztály, sürgősségi centrum újult meg az elmúlt években, szükséges azonban, hogy ezekre a helyekre a jövőben is elegendő és jól képzett dolgozókat találjanak.

A sürgősségi ellátásban speciális, gyors döntést igénylő feladatok vannak, ezért előnyös lenne, ha azok elvégzésébe egyre több diplomás ápoló, egyetemi végzettségű szakdolgozó kapcsolódna be, segítséget nyújtva az orvosoknak bizonyos előkészületi teendők elvégzésében, egyszerűbb esetek megoldásában.

Ilyen a véna- vagy a légútbiztosítás, az újraélesztés megkezdése, de ezek mellett még számos tevékenység van, amelynek átvállalásával, különösen nagy betegforgalom esetén csökkenthetők az orvosok fizikai és adminisztratív terhei - jegyezte meg.

Varga Csaba közölte, a jogszabályi környezet változásának köszönhetően tavaly megnyílt a lehetőség arra, hogy diplomás szakdolgozók, köztük ápolók, mentőtisztek olyan mesterképzéseken vegyenek részt, amelyek végén eddig orvosra tartozó feladatok egy részének elvégzésére alkalmas kiterjesztett hatáskörű ápolókká váljanak.

Ezekre, a szeptemberben már elindult képzésekre ösztöndíjat is lehetett igényelni, továbbá a munkáltatók helyettesítési díjra is számíthatnak - jegyezte meg a főorvos.

Közölte, már több országban működik eredményesen a kiterjesztett hatáskörű ápolók képzése, az ilyen szakemberek munkába állásával nő a betegellátás biztonsága, csökkenthetők a várakozási idők a sürgősségi osztályokon.